האם מומלץ לאחד את כל חשבונות הפנסיה?

לרבים מאיתנו יש מספר קרנות פנסיה, שנפתחו ממעסיקים שונים, ונשאלת השאלה האם כדאי לאחד אותם.

התשובה היא שבד"כ מומלץ מאד לאחד את קרנות הפנסיה וזאת מכמה סיבות:

חשוב לציין, כי התשובה נכונה גם לגבי קופת גמל, קרנות השתלמות וכדומה

 1. כדאי לאחד את הקרנות כי לאחר זמן, חלק מהחשבונות עלולים להעלם לנו, ישנם לקוחות שמצאנו להם עשרות ואף מאות אלפי שקלים, שנעלמו להם בעקבות חוסר סדר בחשבונות הפנסיה.
  החשבונות יכולים להעלם, למשל כאשר אנחנו עוברים דירה, ולא עדכנו את קרן הפנסיה במעבר הדירה. במידה ואנחנו מנהלים רק קרן פנסיה אחת, אנחנו נמצאים איתה תמיד בקשר, וקל הרבה יותר לעקוב. כמו כן, הרבה יותר קל לזכור איפה קרן הפנסיה שלנו במידה ויש רק אחת כזאת. קל יותר לשמור על הניירת, וקל הרבה יותר לנהל מעקב. בקיצור, במידה ויש לך חשבון אחד, הרבה יותר קל לעקוב אחריו. אנחנו ממליץ להחזיק חשבון אחד, ולכל היותר שניים (במקרים מסויימים),
  ותמיד שעוברים עבודה לאחד את קרנות הפנסיה. זה אמנם דורש מעט עבודה בהתחלה, אבל בסופו של יום, זה חוסך הרבה עבודה, ולעתים גם המון כסף.
 2. אם תאחדו את קרנות הפניסה, תוכלו לקבל דמי ניהול טובים יותר
  במידה ויש לכם מספר חשבונות קטנים מפוצלים, החברות עלולות לקחת מכם דמי ניהול גבוהים,
  אולם במידה ותאחדו את כל הקופות לחשבון אחד, בו יהיה סכום גבוה,תוכלו להתמקח יותר, ולקבל דמי ניהול טובים יותר
  בקרנות רבות, ניתן לקבל הנחה של 50% בדמי הניהול שמקבל לקוח רגיל שהביא אותו סכום כסף קטן (אפילו לאחר מיקוח)אם מעבירים קרן\קרנות שצברה עד כה למעלה מ100 אלף ש"ח.
  בנוסף, החברות נוהגות להעלות מדי פעם את דמי הניהול, (ראו כתבה לדוגמא) ואתם צריכים לעקוב אחרי השינוי, ולדרוש מהם להוריד בחזרה את דמי הניהול.
  במידה ויש לכם מספר חשבונות רב, קשה לעשות זאת (כולנו יודעים כמה קשה לתפוס את קרנות הפנסיה).
  אם יש לכם חשבון אחד ,יש צורך להרים רק טלפון אחד כדי להוריד את דמי הניהול. אם יש הרבה קרנות, הסיוט לא נגמר
 3. אם תאחדו את הקרנות, תוכלו להשיג הנחה יפה בדמי הניהול מההפקדות. מה זה אומר:
  מכל סכום שאתם מפקידים, לוקחים מכם עד 6% מההפקדה באופן מיידי
  . זאת אומרת שמיד שבצעתם את ההפקדה אבדתם 6% ממנה. למה? ככה, כי קרנות הפנסיה יכולות, וכי הם צריכות לדאוג לבונוסים למנהלים ולמפיצים שלהם.
  אם כל הקופות שלכם מאוחדות תוכלו להוריד יותר בקלות את עמלת ההפצה (הרבה יותר קל לעשות זאת, אם יש לכם קרן פנסיה יפה של 100 אלף שקל, ולא קרן פנסיה חדשה מהמעסיק החדש שלכם) ולחסוך סכום יפה מעמלה מוגזמת זו. ניתן בקרנות פנסיה רבות להוריד את העמלה עד ל0.2% אפילו! (במקום 6% – חסכון של יותר מ96%) כ500 שקל לשנה.
 4. יהיה לכם הרבה פחות עבודה וניירת, כאשר אנחנו רשומים למספר גופים, אנחנו מקבלים המון מכתבים, דו"ח רבעוני,דו"ח שנתי, עדכונים וכדומה. מומלץ לשמור ולתייק אותם. ברור שכאשר יש לנו מספר קרנות, הרבה יותר קשה לעשות זאת. לעומת זאת אחרי קרן אחת, הרבה יותר קל לעקוב, לשמור את הניירת וכמובן לא לשכוח, לוודא שלא העלו לנו בטעות את דמי הניהול בלי ליידע אותנו.

עוד כמה דברים שחשוב לציין:

 • זכותכם לבחור לאיזה קרן פנסיה המעסיק יפריש לכם את הכספים, על פי חוק. גם אם המעסיק מעביר בדרך כלל את הכסף לקרן אחרת
 • ניתן להעזר ביועץ\משווק פנסיוני שיעשה עבורכם את כל הבירורקטיה של העברת הכספים. לעתים הוא יוכל להשיג לכם גם מחיר טוב יותר.
 • אל תשכחו שתמיד ניתן להתמקח על דמי הניהול, והם הרבה יותר משמעותיים מהתשלום החודשי על הסלולרי שלכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *